وقتی جهان، کودکی 375 هزار ساله بود

وقتی جهان، کودکی 375 هزار ساله بود

وقتی جهان، کودکی 375 هزار ساله بود

ستاره‌شناسان تصویر جدیدی از کودکی جهان را منتشر کرده‌اند که 9 سال داده‌های یک فضاپیمای بازنشسته را در خود دارد.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این تصویر که کل آسمان را نشان داده، مجموع داده‌های فضاپیمای کاوشگر ناهمسانگردی مایکروویو ویلکینسون(WMAP) را در خود جای داده است.

این فضاپیما در سال 2001 به فضا پرتاب شده و از جایگاه خود در 1.6 میلیون کیلومتری زمین در خلاف جهت خورشید به بررسی آسمان پرداخته و فروزش جهان داغ و جوان را با دقت بسیار طراحی کرده است.

این تصویر، دمای تایش باقی مانده از انفجار بزرگ را که جهان در آن تنها 375 هزار سال سن داشته، طراحی کرده است. این نقشه یک طیف دمایی مثبت یا منفی 200 میکروکلوین را با نوساناتی در تابش پس زمینه مایکروویو کیهانی با تفاوت رنگی نشان داده است.

این الگوها به ستاره شناسان در پیش‌بینی رویدادهای جهان ابتدایی و اتفاقات بعدی در میلیاردها سال پس از دوران کودکی جهان کمک می‌کنند. به این ترتیب این فضاپیما در جلو راندن نظریات کیهانی در مورد ذات و منشا جهان بسیار کاربردی بوده است.

این داده‌ها در میان اکتشافات خود یک برآورد بسیار دقیق‌تر از سن جهان را ارائه کرده که 13.7 میلیارد سال است و همچنین تائید کرده که حدود 95 درصد از جهان از ماده تاریک و انرژی تاریک ساخته شده است.

داده‌های WMAP همچنین به دانشمندان در کشف انحنای فضا تا حدود 0.4 درصد مسطح کمک کرده و زمان آغاز جهان را از سن تاریکی کیهانی در حدود 400 میلیون سال پس از انفجار بزرگ نشان داده است.

این کاوشگر دو سال پیش بازنشسته شده و تیم علمی آن اکنون نتایج نهایی آن را بر اساس 9 سال رصد منتشر کرده‌اند.

منبع :isna.ir

وقتی جهان، کودکی 375 هزار ساله بود

کلمات کلیدی : وقتی,جهان،,کودکی,375,هزار,ساله,بود,وقتی جهان، کودکی 375 هزار ساله بود , صنايع هوافضا , مقالات علمي , وقتی+جهان،+کودکی+375+هزار+ساله+بود+

تاریخ: یکشنبه 2012/12/23
برترین مطالب امروز
مطالب مرتبط
ترفند
اس ام اس

ابر برچسبها