مته «کنجکاوی» ناسا را با چالش مواجه کرد

مته «کنجکاوی» ناسا را با چالش مواجه کرد

مته «کنجکاوی» ناسا را با چالش مواجه کرد

درحالی که «کنجکاوی» آماده نخستین مرحله استفاده از مته سوراخ کننده سنگ می‌شود، مهندسان ناسا نسبت به احتمال بروز اختلال در عملکرد دیگر بخش‌های مریخ نورد نگران هستند.

به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مریخ نورد «کنجکاوی» تاکنون از ابزار مته استفاده نکرده است و محققان ناسا بدنبال یافتن سنگ هایی هستند که اهداف مناسبی برای نخستین مأموریت حفاری محسوب می‌شود.

این مته امکان ایجاد حفره‌ای به عمق 2.5 سانتی‌متر را درون سنگ‌های مریخ فراهم می‌کند که عمیق‌تر از عملکرد مته‌های سایر مریخ نوردها محسوب می‌شود.

محققان ناسا قصد دارند پیش از پایان سال جاری میلادی، نخستین مرحله استفاده از ابزار مته «کنجکاوی» را آغاز کنند، اما احتمال بروز اختلال در عملکرد مته می‌تواند باعث بروز اتصال برق شده و عملکرد مریخ نورد را مختل کند.

محققان موفق نشدند پیش از پرتاب مریخ نورد، ایراد احتمالی ابزار مته را بدرستی بر طرف کنند، اما با نصب یک شبکه ایمنی بالقوه امیدوارند که از بروز اتصالی برق پیشگیری کنند.

«راب منینگ» مهندس ارشد کنجکاوی در آزمایشگاه پیشرانه جت (JPL) ناسا تأکید می کند: این احتمال وجود دارد که نقص در عملکرد مته باعث بروز لرزش الکتریکی در تمام بخش های مریخ نورد شده و آنها را از کار بیندازد.

«کنجکاوی» با بهره‌مندی از انرژی هسته‌ای می‌تواند تا یک دهه یا بیشتر کارایی داشته باشد، اما بروز هرگونه اشکال می تواند مأموریت دو ساله مریخ نورد 2.5 میلیارد دلاری ناسا را با چالش جدی مواجه سازد.

بازنشر: میخک

مته «کنجکاوی» ناسا را با چالش مواجه کرد

کلمات کلیدی : مته,«کنجکاوی»,ناسا,را,با,چالش,مواجه,کرد,مته «کنجکاوی» ناسا را با چالش مواجه کرد , صنايع هوافضا , مقالات علمي , مته+«کنجکاوی»+ناسا+را+با+چالش+مواجه+کرد+

تاریخ: پنجشنبه 2012/12/13
برترین مطالب امروز
مطالب مرتبط
ترفند
اس ام اس

ابر برچسبها