بیل مکانیکی

بیل مکانیکی

بیل های مکانیکی از اولین ماشین آلات مدرن ساختمانی است که درعملیات خاکی بکاررفته است. بیل های مکانیکی عمدتا برای گود برداری در خاک و بارکردن آن با کامیون یا تریلی و یا تسمه نقاله ها بکار می رود انواع پرقدرت آن قادر به گود برداری در تمام انواع خاکها بجز صخره سنگها بدون تخریب اولیه می باشد.


بیل های مکانیکی ازسه قسمت اساسی تشکیل شده است:
ارابه – قسمت اتاقک گردان روی ارابه وقسمت الحاقی جلوی ماشین . ارابه یا شاسی – شاسی به دونوع تقسیم میشود: شاسی چرخ زنجیری و شاسی چرخ لاستیکی (کامیون)

شاسی چرخ زنجیری، ثبات و ضریب اطمینان برای اتاقک چرخنده فوقانی ایجاد می کند و قابلیت تحرک بسیار خوبی درمحل خاک برداری ایجاد می کند. درضمن به دلیل سطح وسیع چرخها فشارکمی برروی خاک ایجاد می کند که امکان کاربر روی خاکهای سست را فراهم می کند در موارد ی که برحسب نوع خاک اصطکاک بیشتری مورد نیاز بوده و مسئله لغزندگی وجود داشته باشد نقش زنجیر در ماشین اهمیت پیدا می کند.

در عوض اینگونه بیل هاسرعت کمی دارند. شاسی های چرخ لاستیکی دارای سرعت حرکتی بیشتری بوده و لذا برای کارهای کوچکی که تعداد سفر زیاد بوده و سطح راه مورد استفاده محکم باشد مفیدترند این نوع شاسی خودبردونوع است : نوع خود متحرک که ازاتاقک فرمان می گرد ونوع دیگر که درقسمت عقب کامیون نصب میشود وآن را کامیونی میگویند؛ سرعت نوع اول 50 وسرعت نوع دوم 80کیلومتر درساعت میرسد.

انواع بیلهای مکانیکی:

الف- بیل مکانیکی با جام معکوس
به این بیل اسامی متعددی داده می شود از قبیل: کج بیل – بیل پشت خم وبیل کششی. این بیلها در دو نوع مکانیکی و هیدرولیکی هستند و برای حفاری مناسبند.

ب- بیل مکانیکی با سیستم کابلی
این بیل مکانیکی عبارت است از اطاقک گردانی که سوار بر چرخها بوده ودر انتهای جلویی آن بیل متصل شده است. این بیل در دو نوع مکانیکی و هیدرولیکی می باشند.

ج- بیل کششی (دراگلاین)
بیل کششی دراگلاین ازیک اطاقک فرمان – جرثقیل – جام بیل کششی و کابلهای لازم جهت کنترل قسمتهای مختلف تشکیل شده است. بیل کششی قادر است در سطوح خیلی بالاتر وخیلی پایینتراز سطح اتکاء خود است و در انواع زمینهای مورد استفاده قرار می گیرد. بازوی طویل آن برای حفاری و تخلیه مواد کنده شده مفید بوده وزمان سیکل کار کوتاه از محاسن این ماشین می باشد. یکی از موارد بسیار پرکاربرد این ماشین، لایروبی بستر رودخانه ها، دریاچه ها و سواحل می باشد.

د- جرثقیل
جرثقیل تشکیل شده از اطاق فرمان و یک تیر بلند مشبک و قلب جرثقیل و معمولا برای بلند کردن اجسام سنگین و حرکت دادن آنها بکار می رود. با اتصال دستگاههای مختلف به انتهای تیر مشبک بلند جرثقیل می توان از استفاده های دیگری نمود. جرثقیل ها هم بر دو نوع مکانیکی و هیدرولیکی می باشند که امروزه بیشتر هیدرولیکی می باشند.

منبع: mine-engineer-iut.blogfa.com

WWW.SMSM.IR

بیل مکانیکی

کلمات کلیدی : بیل,مکانیکی,بیل مکانیکی , مقالات مهندسي , مهندسی معدن , کامپیوتر، مکانیک، برق، عمران، شیمی، پزشکی بیل+مکانیکی+

تاریخ: یکشنبه 2012/06/24
برترین مطالب امروز
مطالب مرتبط
ترفند
اس ام اس

ابر برچسبها