الماس چگونه تشکیل می‌شود؟ How are diamonds formed

الماس چگونه تشکیل می‌شود؟ How are diamonds formed

الماس چگونه تشکیل می‌شود؟ How are diamonds formed

rough diamonds

الماس‌ها از کربن تشکیل می‌شوند؛ کربن کاملا سازمان ‌یافته در اصل همان عنصر كربن است و در سیستم مكعبی متبلور می‌شود. الماس با شبكه اتمی فشرده و چگالی بالا پلی مورف فشار پائین نسبت به گرافیت ناپایدار است و ممكن است در فشارهای پائین به گرافیت تبدیل شود. و علت اینكه الماس و گرافیت هر دو در دما و فشار محیطی در كنار هم پایدار هستند، به دلیل این است كه واكنش تبدیل پلی‌موف كربن به یكدیگر بسیار كند صورت می‌گیرد.
بر اساس تحقیق که در نشریه Nature منتشر شده است، دانشمندان حدس می‌زنند الماس‌ها درون کره زمین از یک تا سه میلیارد سال قبل تولید شده‌اند؛ آنها فکر می‌کنند که روش ساخته‌ شدن الماس این‌ گونه است:

۱. دی ‌اکسید کربن را در ۱۸۰ کیلومتری عمق زمین دفن کنید.

۲. آن را تا بیش از ۱۲۰۰ درجه حرارت دهید.

۳. آن را زیر فشار بیش از ۵۰۰۰۰ کیلوگرم نیرو بر سانتی‌متر مربع قرار دهید.

۴. به سرعت آن را به سطح زمین بیاورید تا به سرعت سرد شود.

اگر چه این فرآیند کمی مشکل به نظر می رسد؛ اکنون دو راه برای ساختن الماس در آزمایشگاه وجود دارد:

اولین روش مصنوعی روش “فشار بالا، حرارت بالا” (HPHT) نامیده می‌شود.

این روش بیشترین شباهت را با نحوه تشکیل الماس درون کره زمین دارد و در آن گرافیت (یعنی همان کربنی که در مداد به کار می‌رود) تحت فشار و گرمای شدید قرار می‌گیرد‌.

سندان‌های کوچک در ماشین HPHT در حالی که الکتریسیته شدید از گرافیت عبور می‌کند، بر روی آن فشار می‌‌آورد، و تنها پس از چند روز یک الماس با کیفیت جواهر به وجود می‌آورد.

البته این الماس‌ها به اندازه الماس‌های طبیعی خالص نیستند، زیرا یک محلول فلزی با گرافیت مخلوط می‌شوند.

روش دیگر تولید الماس، رسوب بخار شیمیایی نامیده می شود، بر مبنای فشار شدید عمل می‌کند، اما الماس‌هایی بی‌‌نقص‌تر از طبیعت می‌تواند تولید کند.

یک قطعه الماس درون یک محفظه کاهش فشار قرار داده می‌‌شوند، سپس گاز طبیعی با یک تابش مایکروو‌یو به درون این محفظه فرستاده می‌شود.

الماس چگونه تشکیل می‌شود؟ How are diamonds formed

الماس

هنگامی گاز تا تقریبا ۲۰۰۰ درجه حرارت داده می‌شود، اتم‌های کربن روی الماس درون محفظه “می بارند” و به آن می‌چسبند، و غلاف کاملی شبانه دور الماس رشد می‌کند.

این الماس‌های مصنوعی بیش از هر چیز به درد تولیدکنندگان کامپیوتر می‌خورند:‌ در درجه حرارت‌هایی که در آن تراشه‌های سیلیکونی ذوب می شوند، غلاف های الماس مصنوعی مثل سنگ سخت باقی می‌مانند.

منبع: سایت tala.ir

باز نشر:
www.smsm.ir
سایت مرجع مهندسی ایران

الماس چگونه تشکیل می‌شود؟ How are diamonds formed

کلمات کلیدی : الماس,چگونه,تشکیل,می‌شود؟,How,are,diamonds,formed,الماس چگونه تشکیل می‌شود؟ How are diamonds formed , مقالات مهندسي , مهندسی معدن , کامپیوتر، مکانیک، برق، عمران، شیمی، پزشکی الماس+چگونه+تشکیل+می‌شود؟+How+are+diamonds+formed+

تاریخ: چهار شنبه 2012/06/20
برترین مطالب امروز
مطالب مرتبط
ترفند
اس ام اس

ابر برچسبها